Inwestytura Grzegorza Słupskiego
W dniach 12-14 czerwca 2025 roku w Świdnicy miała miejsce XXVII Inwestytura Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie. W szeregi Zakonu wstąpiło 21 nowych członków 11 kawalerów, w tym nasz współbrat Grzegorz Słupski, 6 dam oraz 4 duchownych, w tym biskup Marek Mendyk.
Cały obrzęd łączy w sobie dwie tradycje: średniowieczny zwyczaj przyjęcia inwestytury przez rycerzy i złożenie przyrzeczeń zakonnych.
Uroczystość składa się z dwóch etapów: Liturgii Czuwania i Liturgii Inwestytury. Podczas Liturgii Czuwania Kandydaci do Zakonu w obecności zgromadzonych Dam i Kawalerów składają uroczyste przyrzeczenie, w którym między innymi zobowiązują się do hojności i niesienia pomocy najbardziej potrzebującym i pozostającym w gorszej sytuacji, w szczególności okazując solidarność wobec zamieszkujących Ziemię Świętą jak również do troszczenia się o obecność chrześcijan w Ziemi Świętej. Ślubują też kierować się w swoim życiu zasadami moralnymi i religijnymi wiary katolickiej, tak by zawsze być godnymi przyznanego zaszczytu i godności jaka staje się udziałem każdego z przyjętych. Przyrzeczenie to składane jest na ołtarzu podobnie jak to się dzieje podczas profesji zakonnych. Podczas Liturgii Inwestytury kandydaci otrzymują dekret na mocy którego wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie nominował Kawalerów i Damy. Podczas obrzędu przyjęcia Celebrans przypomina, że włączenie o Zakonu Kawalerów i Dam Świętego Grobu w Jerozolimie oznacza poświęcenie swojego życia z zaangażowaniem w wyznawanie wiary w Chrystusa poprzez świadectwo, hojność i miłość do Ewangelii. Oznacza umieszczenie Jezusa w centrum naszego istnienia i każdego czynu osobistego, rodzinnego i społecznego. Oznacza wiarę w odkupieńczą moc Krzyża i Zmartwychwstania aby ofiarować nadzieję i pokój światu, a zwłaszcza Ziemi Świętej. Nierozerwalnie łączy członków Zakonu z odwieczną pamięcią o miejscach ukrzyżowania, śmierci i zmartwychwstania Pana oraz troską o Ziemię Świętą.
W trakcie Liturgii Inwestytury nowo przyjęci Kawalerowie i Damy otrzymują dystynktorium, którym jest Krzyż Jerozolimski oraz przyoblekani są w płaszcz biret/mantylkę, które od tej pory stają się ich strojem liturgicznym. Podczas nakładania dystynktorium Celebrans przypomina im, że przyjmują Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa by chronił, był znakiem honoru i rękojmią wiecznej chwały.
Uroczystości towarzyszą symbole Zakonu: miecz i ostrogi wyrażające gotowość obrony prawdy, pokoju i oddania się dziełom sprawiedliwości i miłości chrześcijańskiej.
Życzymy Grzegorzowi dużo sił i otwartości na Ducha Świętego, by mógł sprostać misji do której zaprosił go Pan Jezus. Jesteśmy przekonani, że ubogaci naszą wspólnotę swoją wiarą w obecność żywego Pana, Jezusa Chrystusa.
Piotr Cąkała
Kawaler OESSH
![]() |
![]() |
![]() |
Najnowsze komentarze