Inwestytura Piotra Cąkały

W sobotę 17 czerwca się odbyła się w toruńskiej katedrze inwestytura (przyobleczenie szat i insygniów zakonnych) Kawalerów i Dam Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie (zainteresowani znajdą w internecie sporo informacji historycznych o nim). Kandydaci (21 kawalerów, w tym 5 kapłanów i 14 dam) przyjechali do Torunia już w piątek 15. 06 w południe, by odbyć swoje skupienie oraz przećwiczyć ceremoniał. W sobotę około 9.30 kandydaci oraz damy i rycerze wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi zebrali się na Rynku Staromiejskim, między ratuszem a Kościołem Akademickim, którego gospodarzami są Jezuici i o godzinie 9.45 została uformowana procesja, która wyruszyła w kierunku katedry. W drodze towarzyszył nam śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Po wejściu do katedry i zajęciu miejsc o godzinie 10.30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. kard. Nycz, który od 10 lat jest Wielkim Przeorem Zakonu. Po homilii rozpoczęła się ceremonia inwestytury. Po przedstawieniu kandydatów i kandydatek, złożeniu przyrzeczeń zakonnych, każda osoba podchodziła do kard. Nycza, który pastorałem dotykał jej ramienia mówiąc: „Na mocy udzielonego mi mandatu ustanawiam ciebie i ogłaszam Kawalerem (Damą) Zakonu Świętego Grobu naszego Pana Jezusa Chrystusa. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Po czym nakładał na szyję Krzyż Jerozolimski. Kolejnym krokiem było podejście do Zwierzchnika Zakonu, który nakładał płaszcz i beret (w przypadku Dam koronkową chustę na głowę). Po tej ceremonii kontynuowana była dalsza część Eucharystii a po niej przemarsz na uroczysty obiad.

Warto przy tej okazji zacytować fragment dialogu między celebransem a kandydatami, w którym uwydatniona jest misja Damy i Kawalera Zakonu Świętego Grobu naszego Pana Jezusa Chrystusa: „Włączenie do Zakonu … oznacza poświęcenie swojego życia z zaangażowaniem w wyznawaniu wiary w Chrystusa poprzez świadectwo, hojność i miłość Ewangelii. Oznacza to umieszczenie Jezusa Chrystusa w centrum naszego istnienia i każdego czynu osobistego, rodzinnego i społecznego. Oznacza wiarę w odkupieńczą moc Krzyża i Zmartwychwstania, aby ofiarować nadzieję i pokój światu, a zwłaszcza w Ziemi Świętej. Żyjąc intensywnie teraźniejszością, myślcie o przyszłości, otwierajcie horyzonty nadziei, aby nadać ludzkości bardziej ludzkie oblicze i uczynić Chrystusa sercem świata”.

Oprócz Piotra w poczet Dam Zakonu włączona została Jego żona Hanna. Życzymy Hani i Piotrowi dużo sił i otwartości na Ducha Świętego, by mogli sprostać misji, do której powołał Ich Pan Jezus. Mam nadzieję, że Piotr ubogaci naszą Męską Wspólnotę swoją wiarą w żywego Pana Jezusa.

1 Response

  1. Grzegorz Słupski pisze:

    Piotr Cąkała jest członkiem Męskiej Wspólnoty w Połowie Drogi przy Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie (tzw. „grupa środowa”) od 2011 roku. Kapelanem tej Wspólnoty jest nieprzerwanie o. Zdzisław Wojciechowski SJ.
    Jestem przekonany, że wieloletni, aktywny udział w naszym ruchu był istotnym elementem drogi, która doprowadziła Piotra do przystąpienia do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zakonu o gigantycznej tradycji, działającego w Polsce od 1163 roku. Uważam, że to wielka radość i satysfakcja dla całego naszego środowiska.
    Dziękuję Ci zatem Piotrze za Twój wkład w działalność Wspólnot w Połowie Drogi, liczę na kontynuację i życzę Ci wielu łask Bożych oraz wspaniałych sukcesów w realizacji ważnej misji OESSH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *