Ogólnopolskie spotkanie Męskich Wspólnot w Połowie Drogi w Laskowicach

Ponownie w tym roku spotkaliśmy się w grobie około 30 osób w Laskowicach Pomorskich. Powodem jest niezwykła gościnność i serdeczność O. Werbistów. W tym roku organizatorem spotkania była Wspólnota z Banina, której przewodzi Olek Sowiński. Starym zwyczajem zaczęliśmy kolacją, potem uczestniczyliśmy w Eucharystii a po niej odbyła się integracyjna agapa. Jak zwykle Krzyś Fąferek przywiózł z Władysławowa różne owoce morza, przy których zasiedliśmy i rozmowy trwały do godzin późno wieczornych. Na sobotę zapraszamy jakiegoś prelegenta z zaproponowanym przez nas tematem. W tym roku gościliśmy ks. prof. Andrzeja Dragułę z Uniwersytetu w Szczecinie. Głównym tematem była Jego najnowsza książka pt. „Syn marnotrawny. Biografia ocalenia”. Wg samego autora jest „to moja najważniejsza książka”, która „… wynika ze sprzeciwu wobec rozumienia miłosierdzia jako procesu warunkowanego upokorzeniem. – Chcę w niej wyrazić prawdę, że nasza historia nie jest wyłącznie historią zbawienia, ale jest historią zbawioną. Kiedy myślimy o swojej biografii jako o biografii zbawionej, to zyskujemy perspektywę beztroskiego dziecka, ocalonego w każdym wymiarze własnej tożsamości”.
W sobotę wieczorem, jak wynika z tradycji Kościoła, trwaliśmy na czuwaniu modlitewnym prosząc o Ducha Świętego i Jego dary. Następnego dnia przed południem każda ze Wspólnot dzieliła się swym programem formacyjnym oraz doświadczeniem minionego roku pracy. Na koniec wyłoniliśmy kolejną Wspólnotę, która będzie organizatorem przyszłorocznego spotkania oraz podjęliśmy decydujemy o miejscu wydarzenia. Organizatorem w przyszłorocznego spotkania będzie Wspólnota spotykająca się przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Odbędzie się ono w dniach 6-8 czerwca 2025 roku, także w Laskowicach.

Zdzisław Wojciechowski SJ


Sobotę spędziłem na dniu skupienia pewnej męskiej wspólnoty (uprzedzam: żadni wojownicy, zero szabelek etc.). Cały dzień skupienia wokół „Syna marnotrawnego”: konferencje, dyskusje, świadectwa, wymiana doświadczeń. Przypowieść czytana przez ojców, a przecież także synów, siłą rzeczy prowokowała do konfrontacji z własnymi doświadczeniami. To byli już panowie z dobytkiem dorosłych dzieci. Mówili o ich odejściach, powrotach i niepowrotach, o wierze, która może być niewolą i wolnością, o tym, ile w nich samych młodszego, a ile starszego brata, o dojrzewaniu w wierze i w ojcostwie, o dzieciach, które jeszcze wierzą i już nie wierzą. Męska wiara jako jako praktyczne doświadczenia bycia naturalnym ojcem wobec własnych dzieci i bycia duchowym synem wobec Boga. I żadnej manifestacji, żadnego dzikiego serca.

Ks. Andrzej Draguła, Facebook z dnia 19.05.2024 roku


Już 2 tygodnie minęły od naszych wspólnotowych rekolekcji w Laskowicach Pomorskich, u Werbistów.  Piękny to był czas, tym bardziej, że pogoda nam dopisała i wycieczkę miąłem przecudną na moto.

Organizacyjnie – dzięki łasce i pomocy Ducha Świętego – spiąłem wszystko na „sicher”, nie słyszałem, aby komuś coś się nie podobało. Trochę finansowo mi się wszystko nie spięło, ale raczej na setki, niż na tysiące, ale po przyjeździe znalazłem kluczyk od merola i wpadło kilka stówek.

Myślałem, że ks. Draguła będzie przynudzał, bo Go kompletnie nie znałem, ale już podczas pierwszych kontaktów z Nim, wyczułem, że jest konkretny i roztaczał taką aurę, jakbym mógł z nim pogadać o wszystkim. Dla mnie pozytywnie. Zaraz kupiłem Jego kolejną książkę i wciągnąłem ja do swojej pracy licencjackiej. Megakompetentny człowiek.

Olek Sowiński


Spotkanie męskich wspólnot „W połowie drogi” w Laskowicach Pomorskich w dniach 17-19 maja było dla mnie ważnym doświadczeniem duchowym. Dało tez szansę na spotkanie i wspólną modlitwę z Braćmi z innych wspólnot, rozrzuconych po całej Polsce – zarówno podczas codziennych Eucharystii, jak i wspólnej integracyjnej agapy.
Większość soboty – pierwszego pełnego dnia spotkania – wypełniły rozmowy z gościem specjalnym ks. prof. Andrzejem Dragułą. Głównym tematem refleksji Prelegenta była ewangeliczna przypowieść o synu marnotrawnym, rozważana z dość oryginalnej perspektywy obu braci i ich relacji z ojcem. Ale otwarta forma spotkań pozwoliła także na dyskusję o najważniejszych problemach Kościoła i czekających go wyzwaniach i poznania przemyśleń ks. Draguły.

W niedzielę natomiast podczas spotkania Wspólnot próbowaliśmy podsumować kończący się rok i dzieliliśmy się doświadczeniami często trudnymi z codziennego funkcjonowania naszych grup. Wstępnie uzgodniliśmy także przyszłoroczne miejsce ogólnopolskiego zjazdu – także w Laskowicach Pomorskich.

Duchową kulminacją trzydniowego spotkania była Liturgia Wigilii Zesłania Ducha Świętego oraz wspólna medytacja po sobotniej mszy świętej. Bracia odpowiedzialni za tegoroczne rozważania skupili się na głównych owocach Ducha Świętego określonych w 5. rozdziale Listu do Galatów, opierając się na książce Wilfreda Stinissena OCD „Młode wino”. Odczytywane refleksje zaskakiwały swoją głębią i oryginalnym ujęciem, co dodatkowo zachęcało do głębszej refleksji podczas wspólnej medytacji. Było to doświadczenie zbliżające nas jako członków wspólnoty.
W mojej osobistej ocenie spotkanie w Laskowicach było ważnym doświadczeniem i okazało się bodźcem do dalszego pogłębiania duchowej formacji.

Tomasz Deptuła


 

Był to mój pierwszy pobyt w Laskowicach na rocznym zgromadzeniu naszych wspólnot.
Poruszyła mnie gościnność i życzliwość gospodarzy, a zwłaszcza Ojca Dyrektora, który przy każdej okazji ujmował i zadziwiał wielkim sercem i otwartością.
Wspomniany aspekt z pewnością rekompensował trudy podróży i odległość jaką przebyć, aby dotrzeć do Laskowic.
Duże wrażenie zrobiły też na mnie konferencje ks. prof. Andrzeja Draguły, a wybór głównego tematu (wraz z poleconą lekturą „Syna Marnotrawnego”) wydaje mi się b. trafny; zresztą nasze żywe reakcje na jego słowa były chyba najlepszym komentarzem.

To, o czym można by pomyśleć na przyszłość w szerszym wymiarze, to np. czas na modlitwę i medytacje osobiste.
Z pewnością wydłużenie tego czasu zrobiłoby dobrze nam wszystkim.

Andrzej Bereda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *