„Boży plan zbawienia. Katolik patrzy na historię” – Skupienie wielkopostne w Warszawie

W sobotę 14.03.2015 odbył się coroczny wielkopostny dzień skupienia warszawskich Wspólnot w Połowie Drogi

Spotkanie odbyło się w zaciszu klasztoru Sióstr Szarytek na Tamce. Głównym punktem spotkania była prelekcja Valdisa Grinsteinsa, redaktora dwumiesięcznika Polonia Christiana, który przedstawił syntetyczną wizję dziejów w kontekście realizacji Bożego planu zbawienia.

„Krzywa historii” wznosząca się do góry w czasach gdy Boski plan był realizowany i osiągająca punkt kulminacyjny w „złotym wieku” średniowiecza ma przebieg odwrotny do znanego z powszechnego programu nauczania historii, zwłaszcza od czasów nowożytnych.

Trend spadkowy krzywej, przyspieszający w dół od czasu I wojny światowej był przedmiotem bardzo ożywionej dyskusji po prelekcji.

Spotkanie odbyło się przy bardzo dużej frekwencji – po Mszy świętej długo rozmawialiśmy podczas agapy, znakomicie przygotowanej przez wspólnotę ze Świętojańskiej. Spotkanie było także okazją, aby dowiedzieć się o działalności Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi, http://www.piotrskarga.pl/. Warto wspomnieć, że ks. Piotr Skarga SI, jeden z najwybitniejszych polskich jezuitów, doczekał się wreszcie otwarcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego (8 grudnia 2014 r. w Krakowie).

M.G.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *