Wspomnienie spotkania w Licheniu

Licheń, w dniach 17 – 19 września  2021 roku, stał się miejscem ogólnopolskiego zjazdu Wspólnot Męskich wPołowieDrogi. Po rocznej przerwie i spotkaniach w formule online, to wydarzenie znów zgromadziło większość osób z grona członków Wspólnot.  

Mottem przewodnim zjazdu był: Kryzys w Kościele. Co musi w nas i w Kościele obumrzeć, by ponownie stał się katolicki i powszechny. Mężczyźni wobec kryzysu.

Program zjazdu Licheń 2021 uwzględniał w pierwszej kolejności potrzebę modlitwy wspólnotowej. Jej centralną częścią była Msza Święta, koncelebrowana przez Ojca Zdzisława Wojciechowskiego SJ, jednego z założycieli inicjatywy Wspólnot wPołowieDrogi i jej Opiekuna Duchowego oraz Ojca Dariusza Piórkowskiego SJ. Ważnym jej rysem było uczczenie Volto Santo czyli Oblicza z Manopello. wykonaną przez siostrę Blandinę z Sanktuarium w Manopello. Innym, bardzo istotnym wątkiem dorocznego zjazdu Wspólnot były wspólne rozważania nad stanem i perspektywami rozwoju inicjatywy Wspólnot wPołowieDrogi. Ich kanwą były między innymi prelekcje, wygłoszone przez Tomasza Terlikowskiego – dziennikarza, filozofa, publicystę, tłumacza, pisarza i działacza katolickiego oraz Dariusza Piórkowskiego SJ, jezuitę, duszpasterza, kierownika duchowego i rekolekcjonistę a także autora publikacji poświęconych duchowości, rozwojowi osobistemu i Biblii. Drugim ze źródeł inspiracji do rozważań nad potrzebami Wspólnot i Kościoła, na jakie należałoby znaleźć dobre odpowiedzi w łonie całej Wspólnoty wPołowieDrogi, było badanie przeprowadzone wśród jej członków. Jego wyniki będą służyły pogłębionej i wspólnotowej pracy w najbliższych tygodniach. 

– Wielu z nas wykorzystało miejsce spotkania, czyli Sanktuarium w Licheniu i odwiedziło najważniejsze miejsca, czyli Bazylikę, Golgotę, Kościół Św. Doroty. Pożegnanie było serdeczne i umówiliśmy się na następne za rok już w okresie Zesłania Ducha Świętego (maj/czerwiec) prawdopodobnie w Porszewicach – powiedział Krzysztof Fąferek, reprezentujący gdańską Wspólnotę działającą przy Katedrze Oliwskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *