Ogólnopolski Zjazd Wspólnot w Połowie Drogi 2017

Od 2 do 4 czerwca 2017 roku Męskie Wspólnoty w Połowie Drogi z Trójmiasta, Warszawy, Słomczyna i Olsztyna spotkały się na swym dorocznym zjeździe w Licheniu Starym.

Od kilku lat spotkania takie umożliwiają wspólne przeżycie wigilii i uroczystości Zesłania Ducha Świętego, które poprzedza dzień spędzony na rekolekcjach z udziałem zaproszonego prelegenta. Tym razem ich tematem było „Sto lat od objawień Maryi w Fatimie”, a prelegentem był dr Wincenty Łaszewski, autor kilku książek o tematyce fatimskiej publikowanych w Wydawnictwie Fronda (informacja o prelegencie i jego dorobku jest dostępna na jego stronie) oraz członek aktywnego w 110 krajach Światowego Apostolatu Fatimskiego, którego statut jako publicznego międzynarodowego stowarzyszenia wiernych został ostatecznie aprobowany przez Stolicę Apostolską w 2010 roku (informacja nt. ŚAF jest dostępna tutaj). Wybór takiej osoby zagwarantował możliwość zapoznania się z przemyślaną interpretacją orędzia z Fatimy. Jako jej ważne elementy przedstawione zostały m.in.: warunkowość objawień, których realizacja zależy od ludzi, wezwanie do wyrzeczenia się nawet drobnych grzechów i gotowości do cierpienia (aż do oddania życia), zachęta do częstego odmawiania różańca oraz specjalnego nabożeństwa w pierwszą sobotę miesiąca. Z interpretację dr. Łaszewskiego można, poza lekturą jego prac, zapoznać się słuchając nagrania jego wykładu podczas Targów Wydawców Katolickich opublikowanego 11 kwietnia 2017 roku (wystąpienie dr. Łaszewskiego dostępne pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=dxaI6vcYUeI).
Bardzo profesjonalnie przygotowany dla nas przez niego program pracy umysłowej obejmował poza wykładem zajęcia w grupach i możliwość zakupu książek, a także dostępność prelegenta dla zainteresowanych także w przerwach miedzy zajęciami, co nie było trudne, ponieważ posiłki jedliśmy razem w oddzielnej sali, gdzie w przerwach można było napić się kawy lub herbaty, przekąszając miejscowymi wypiekami.

Wspólny pobyt rozpoczęła Eucharystia w piątek wieczorem. Msza Święta była odprawiana także w południe w następne dni, a każdy z nich rozpoczynała jutrznia. Centralnym punktem programu liturgicznego było prawie trzygodzinne modlitewne czuwanie w oczekiwaniu na zesłanie Ducha Świętego. Trwało ono dłużej niż było założone ze względu na odśpiewanie akatystu ku czci Ducha Świętego w wersji zarejestrowanej w
2014 roku w Paradyżu (nabożeństwa z Paradyża można posłuchać dzięki stronie https://www.youtube.com/watch?v=e-vifg9rgSE). Podobnie jak rok wcześniej w Gietrzwałdzie, w trakcie tego nabożeństwa wspólnie odmówiliśmy cześć chwalebną różańca i na koniec wszyscy zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.

Ostatnie, niedzielne, przedpołudnie wypełniła jak zwykle dyskusja organizacyjna. Otrzymaliśmy informację o modernizacji strony internetowej https://wpolowiedrogi.pl . W dyskusji potwierdzona została słuszność i przydatność ustanowienia i ogłoszenia w rezultacie poprzedniego spotkania Reguły Męskich Wspólnot W Połowie Drogi.

Najważniejszym wnioskiem na przyszłość wydaje się zachęta do zastanawiania się nad pytaniem o najlepsze sposoby spożytkowania i podzielenia się z innymi tym, co każdy z nas zyskuje dzięki uczestnictwu we Wspólnotach W Połowie Drogi. Najwyraźniejszej odpowiedzi udzielili jak do tej pory ci z nas, którzy wychodząc ze swoich, stali się inicjatorami i liderami kolejnych męskich wspólnot.

Licheń, gdzie spotkaliśmy się, jest miejscem kultu maryjnego, gdzie w szczerym polu zbudowany został największy w Polsce kościół. Patronką świątyni jest Matka Boża Bolesna Królowa Polski, której cudami słynący obraz tam przeniesiono. Opiekunami Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej są księża Marianie (posługują również siostry Imienia Jezus i siostry Anuncjatki), a wszelkie informacje na jego temat można znaleźć na stronie internetowej http://www.lichen.pl/pl/221/bazylika).

Zbudowana w latach 1994 – 2004 bazylika jest już obecnie otoczona rozległym zagospodarowanym terenem, który chętni uczestnicy naszego spotkania mogli zwiedzić w trakcie przerwy rekreacyjnej w sobotę.

Unikalną okazją była też możliwość rozmowy z jednym z członków Męskich Wspólnot W Połowie Drogi – autorem umieszczonego nad ołtarzem tryptyku. Przekonywał o jednolitości wnętrza zaprojektowanego i zrealizowanego pod kierunkiem Barbary Bieleckiej z wykorzystaniem bardzo różnych wzorów sztuki sakralnej z przeszłości. Realizacja budzi kontrowersje, których wyrazem jest tytuł internetowej publikacji „Licheń. Styl polski, kicz czy arcydzieło?”, ale nawet krytycy nazywający ją „katolickim Las Vegas” doceniają rozmach budowli, która wypełniona tłumem stwarza wyjątkową oprawę dla niedzielnej Eucharystii, w której dane było nam uczestniczyć na zakończenie naszego spotkania. Dla nas miała ona także wspólnotowy charakter, ponieważ jednym z koncelebransów był inicjator Męskich Wspólnot W Połowie Drogi jezuita ojciec Zdzisław Wojciechowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *